زمان باقی مانده تا انتخابات

عضویت    ورود
ورود به سایت
» » » تشریح روند برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از سوی دبیر ستاد انتخابات کشور


تشریح روند برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از سوی دبیر ستاد انتخابات کشور

تشریح روند برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از سوی دبیر ستاد انتخابات کشور

پور علی مطلق ضمن تشریح روند برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی،‌گفت: فعالیت هیئت های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری از ۲۱آذر و فعالیت هیئت های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۲۸ این ماه آغاز می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزرات کشور، علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور، اظهار داشت: هیئت های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری به مدت پنج روز و هیئت های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی به مدت شش روز تشکیل خواهند شد.
وی با بیان اینکه هیئت های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با آغاز نام نویسی از داوطلبان نمایندگی مجلس، کار بررسی صلاحیت ها را از 28 آذر به مدت 10 روز انجام می دهند، تصریح کرد: پس از بررسی صلاحیت داوطلبان در هیئت های اجرایی، بررسی صلاحیت داوطلبان در هیئت های نظارت و پس از آن در شورای نگهبان انجام خواهد شد که این روند تا 5 اسفند ادامه خواهد یافت.
مدیرکل انتخابات وزارت کشور همچنین در پاسخ به پرسشی درباره مدت تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان گفت: براساس جدول زمان بندی و طبق ماده 23 آئین نامه اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری، زمان تبلیغات داوطلبان نمایندگی این مجلس از 22 بهمن تا 5 اسفند به مدت 14 روز تعیین شده است.
وی افزود: زمان تبلیغات برای داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیز از 29 بهمن تا 5 اسفند به مدت یک هفته تعیین شده است.
پورعلی مطلق در پاسخ به پرسش دیگری درباره کیفیت تبلیغات انتخاباتی نیز گفت: مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح قانون انتخابات در شورای نگهبان با ایرادهایی مواجه و به مجلس بازگردانده شد که اگر مجلس آن را اصلاح کند و در شورای نگهبان به تصویب برسد در نحوه تبلیغات انتخاباتی داوطلبان تغییراتی در مقایسه با دوره های پیش ایجاد خواهد شد.
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره سرفصل های روند برگزاری انتخابات طبق جدول زمان بندی افزود: براساس این جدول، زمان بندی برای روند اجرایی انتخابات خبرگان 77 روز و برای مجلس شورای اسلامی 70 روز تنظیم شده و از نظر محتوا نیز دارای تفاوت هایی است.
دبیر ستاد انتخابات کشور افزود: به عنوان نمونه، کار بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری فقط در شورای نگهبان انجام می شود، اما این اقدام برای داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در هیئت های اجرایی، هیئت های نظارت و شورای نگهبان انجام خواهد شد.
پورعلی مطلق همچنین از برگزاری دوره های آموزشی و توجیهی برای بیش از 960 هزار نفر از عوامل اجرایی انتخابات در مناطق مختلف کشور با هدف تسلط بر مباحث حقوقی، اجرایی ، مالی ، پشتیبانی و امنیتی خبر داد.
وی گفت: آخرین این دوره ها 17 و 18 آذر با حضور بیش از 186 نفر از فرمانداران و بخشداران در اهواز با حضور عوامل اجرایی از استان های مجاور خوزستان برگزار می شود.
پورعلی مطلق افزود: پس از این دوره،‌ همایش آموزش، توجیهی برای همه عوامل اجرایی انتخابات شامل هیئت‌های اجرایی، ستادهای انتخابات استان ها، فرمانداران و بخشداران برگزار خواهد شد.
دبیر ستاد انتخابات کشور همچنین در پاسخ به پرسشی درباره کیفیت بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی گفت: طبق ماده 16 آئین نامه اجرایی هیئت مرکزی نظارت، اطلاعات داوطبان مجلس خبرگان را به مدت 3 روز در اختیار شورای نگهبان قرار می دهند تا کار بررسی صلاحیت ها آغاز شود.
پورعلی مطلق افزود: ‌این شورا نیز از 6 دی تا 15 بهمن صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری را بررسی می کند.
مدیرکل انتخابات وزارت کشور گفت: بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیز از 5 تا 14 دی در هیئت های اجرایی انجام می شود و پس از آن،‌ بررسی صلاحیت ها طبق روال در هیئت های نظارت استانی، هیئت مرکزی نظارت و شورای نگهبان تا 5 اسفند ادامه خواهد یافت.
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تغییر در تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان گفت: با احتساب دو نماینده مجلس خبرگان رهبری از استان البرز، فقط در تعداد نمایندگان خبرگان رهبری تغییر ایجاد و شمار نمایندگان این مجلس از 86 نفر به 88 نفر افزایش می یابد.
پورعلی مطلق افزود: در تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در انتخابات اسفند تغییری ایجاد نمی شود و 290 نماینده از 207 حوزه انتخابیه برگزیده خواهند شد.
دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: در انتخابات آینده در 430 شهرستان، 207 حوزه انتخابیه خواهیم داشت که با آرای مردم 290 نماینده به مجلس دهم راه می یابند.


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • نویسنده : گمیشان
  • بازدید : 739
  • نظرات : 0
  • کد خبر : 1070

نظرات این مطلب :

آرشیو

<    «  فروردین 1399  »    >
شیدسچپج
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

پیوندها

آمار

آمار بازدید
بازدید امروز: 47
بازدید دیروز: 137
بازدید ماه:3139
بازدید سال:3139
بازدید کل:1657618